Lyf Flame 7 Specs
Key Specifications
- 4.0 inches WVGA Display (480 x 800 pixels, 233 ppi)
- Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7, Spreadtrum SC9830A Processor
- Android OS, v5.1 (Lollipop)
- Internal storage 8 GB, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB (dedicated slot)
- 5 MP primary camera with LED Flash
- 2 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 1750 mAh battery Removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Lyf Flame 7 |
| Manufacturer |
|
| Announced | August 2016 |
| Status | Available - August 2016 |
| Price | Rs. 3,937 ($57.90) [Similarly Priced] |
| Colors | Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 126 x 64 x 10.8 mm (4.96 x 2.52 x 0.43 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - J320F, J3109 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - J320F |
| SAR US |
1.11 W/kg (head) 1.21 W/kg (body) |
| Messaging |
Display
| Type | Capacitive touchscreen, Asahi Dragontrail Glass |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.0 inches [Similar] |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 56.59% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7, Spreadtrum SC9830A [Similar] |
| GPU | Mali-400MP2 [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | v4.1, A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 1750 mAh battery |
| Stand by | Up to 175 hours |
| Talk Time | Up to 4.5 hours |
.jpg)