LG Zone 4 Specs
Key Specifications
- 5.0 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 294 ppi)
- Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) Processor
- Android 7.1.2 (Nougat)
- Internal storage 16 GB, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 512 GB
- 8 MP primary camera with LED Flash
- 5 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, GPS, Wi-Fi
- 2500 mAh Removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | LG Zone 4 |
| Manufacturer |
|
| Announced | March 2018 |
| Status | Available - March 2018 |
| Price | Rs. 7,500 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Moroccan Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 144.8 x 71.9 x 7.9 mm (5.7 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 140.3 g (4.94.0.11 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 2100 |
| 4G Network | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 13(700) |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 66.07% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 7.1.2 (Nougat) |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 308 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 512 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 512 GB |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 2500 mAh |
| Stand by | Up to 400 hours (3G) |
| Talk Time | Up to 30 hours (3G) |
.jpg)