LG X Power Specs
Key Specifications
- 5.3 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 277 ppi)
- Quad-core 1.14 GHz Cortex-A53, Mediatek MT6735 Processor
- Android OS, v6.0 (Marshmallow)
- Internal storage 16 GB, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB (dedicated slot)
- 13 MP primary camera with LED flash
- 8 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 4100 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | LG X Power |
| Manufacturer |
|
| Announced | May 2016 |
| Status | Coming Soon - June 2016 |
| Price | Rs. 15,990 ($235.15) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | |
| Weight | - |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Messaging |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.3 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 277 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Processor | Quad-core 1.14 GHz Cortex-A53, Mediatek MT6735 [Similar] |
| GPU | Mali-T720 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 4100 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)