LG Wing 5G Specs
Key Specifications
- 6.8 inches (1080 x 2460 pixels, 395 ppi) Display
- Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver), Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) Processor
- Android 10
- Internal storage 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM (UFS 3.0)
- Expandable storage with microSDXC (uses shared SIM slot)
- 64 MP primary camera with LED Flash
- 32 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 4000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging
General Info
Display
| Type |
Rotating P-OLED capacitive touchscreen Secondary display: G-OLED, 1080 x 1240 pixels, 3.9 inches |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.00% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver), Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 620 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.0) |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 13 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF, OIS 13 MP, f/1.9, 117Ë, (ultrawide), 1.0µm 12 MP, f/2.2, 120Ë, (ultrawide), 1.4µm Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Camera | Motorized pop-up 32 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm, HDR, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM (UFS 3.0) |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)