LG Optimus F5 Specs
Key Specifications
- 4.3 inches qHD Display (540 x 960 pixels, 256 ppi)
- Dual-core 1.2 GHz Krait, Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus Processor
- Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean)
- Internal storage 8 GB, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 5 MP primary camera
- 1.3 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 2150 mAh Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.3 inches [Similar] |
| Resolution | qHD, 540 x 960 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 256 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 62.79% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Krait, Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus [Similar] |
| GPU | Adreno 225 [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSDPA, HSUPA, LTE |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot, DLNA |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 2150 mAh |
| Stand by |
Up to 500 hours (2G) Up to 500 hours (3G) |
| Talk Time |
Up to 12 hours (2G) Up to 8 hours (3G) |
.jpg)