LG Optimus Black P970 Specs
Key Specifications
- 4.0 inches WVGA Display (480 x 800 pixels, 233 ppi)
- 1 GHz Cortex-A8, TI OMAP 3630 Processor
- Android OS, v2.2 (Froyo), upgradable to v2.3
- Internal storage 2 GB storage (1 GB user-available), 512 MB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32GB
- 5 MP primary camera with LED flash
- 2 MP front facing camera
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 1500 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.0 inches [Similar] |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 58.44% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v2.2 (Froyo), upgradable to v2.3 |
| Processor | 1 GHz Cortex-A8, TI OMAP 3630 [Similar] |
| GPU | PowerVR SGX530 [Similar] |
| RAM | 512 MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 2 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Up to 48 kbps |
| EDGE | Up to 237 kbps |
| 3G | HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP, EDR |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML, Adobe flash |
User Memory
| Internal | 2 GB storage (1 GB user-available), 512 MB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | Yes + downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 1500 mAh |
| Stand by | Up to 375 hours |
| Talk Time | Up to 6 hours |
.jpg)