LG G8s ThinQ Specs
Key Specifications
- 6.21 inches (1080 x 2248 pixels, 402 ppi) Display
- Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485), Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 64/128 GB, 6 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 512 GB (dedicated slot) - single-SIM model
microSD card up to 512 GB (uses SIM 2 slot) - dual-SIM model - 12 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 3550 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 18W
Lowest Price in India
General Info
| Phone | LG G8s ThinQ |
| Manufacturer |
|
| Announced | February 2019 |
| Status | Available. Released 2019, June |
| Price | Rs. 36,990 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Carmine Red, New Aurora Black, New Moroccan Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 155.3 x 76.6 x 8 mm (6.11 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type | P-OLED Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.21 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2248 pixels |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 81.48% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | LG UX 8.0 |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485), Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 640 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64/128 GB |
| Ext. Memory |
microSD, up to 512 GB (dedicated slot) - single-SIM model microSD, up to 512 GB (uses SIM 2 slot) - dual-SIM model |
Camera
| Rear Camera | 12 MP + 13 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
12 MP, f/1.8, 27mm (standard), 1.4µm, PDAF & laser AF, OIS 12 MP, f/2.6, 49mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom 13 MP, f/2.4, 14mm (ultrawide), 1.0µm HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@240fps, HDR, 24-bit/192kHz stereo sound rec. |
| Front Camera |
8 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1.22µm, AF TOF camera HDR, 1080p@60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 64/128 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage |
microSD, up to 512 GB (dedicated slot) - single-SIM model microSD, up to 512 GB (uses SIM 2 slot) - dual-SIM model |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 18W |
| Capacity | 3550 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 35,990