Lenovo Vibe P1m Specs
Key Specifications
- 5.0 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 294 ppi)
- Quad-core 1.0 GHz, Mediatek MT6735P Processor
- Android OS, v5.1 (Lollipop)
- Internal storage 16 GB, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB (uses SIM 2 slot)
- 8 MP primary camera with LED flash
- 5 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 4000 mAh Non-removable Li-Po Battery
General Info
| Phone | Lenovo Vibe P1m |
| Manufacturer |
|
| Announced | September 2015 |
| Status | Available - September 2015 |
| Price | Rs. 6,999 ($102.93) [Similarly Priced] |
| Colors | Onyx Black, Pearl White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 141 x 71.8 x 9.3 mm (5.55 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE |
| Messaging |
Display
| Type | IPS capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 67.95% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Processor | Quad-core 1.0 GHz, Mediatek MT6735P [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | v4.1, A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB (uses SIM 2 slot) |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by |
Up to 456 hours (2G) Up to 566 hours (3G) |
| Talk Time |
Up to 36 hours (2G) Up to 16 hours (3G) |
.jpg)