Lenovo Tab 4 8 Specs
Key Specifications
- 8.0 inches WXGA Display (800 x 1280 pixels, 189 ppi)
- Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) (Wi-Fi/LTE model)/Qualcomm APQ8017 (Wi-Fi only model) Processor
- Android 7.0 (Nougat)
- Internal storage 16/32 GB, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 128 GB (uses SIM 2 slot)
- 5 MP primary camera
- 2 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 4850 mAh Non-removable Li-Po Battery
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Lenovo Tab 4 8 |
| Manufacturer |
|
| Announced | February 2017 |
| Status | Available - July 2017 |
| Price | Rs. 12,990 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 211 x 124 x 8.2 mm (8.31 x 4.88 x 0.32 in) |
| Weight | 310 g (10.93 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Global |
| Notification LED | Yes |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 8.0 inches [Similar] |
| Resolution | WXGA, 800 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 189 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 70.69% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Processor |
Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) (Wi-Fi/LTE model) Qualcomm APQ8017 (Wi-Fi only model) [Similar] |
| GPU | Adreno 306 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16/32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 16/32 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 4850 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 12,649