Lenovo Legion Y90 Specs
Key Specifications
- 6.92 inches (1080 x 2460 pixels, 388 ppi) Display
- Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) Processor
- Android 12
- Internal storage 640 GB, 18 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1
640GB (512GB UFS + 128GB SSD) - 64 MP primary camera with Dual-LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, 5G, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 5600 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 68W, 100% in 35 min (advertised)
General Info
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 144Hz Refresh Rate HDR10+ 1300 nits (peak) |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.92 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 82.05% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | ZUI 13 |
| Processor | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 730 [Similar] |
| RAM | 16 GB, 18 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 640 GB, 256 GB, 256 GB |
| Storage Type |
UFS 3.1 640GB (512GB UFS + 128GB SSD) |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen2, USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal |
640 GB, 18 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 640GB (512GB UFS + 128GB SSD) |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 68W, 100% in 35 min (advertised) |
| Capacity | 5600 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)