Lenovo Legion Y70 (2026) Specs
Key Specifications
- 6.82 inches (1440 x 3120 pixels, 504 ppi) Display
- Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M), Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) Processor
- Android 16
- Internal storage 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 32 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, 5G, NFC, Wi-Fi
- 8000 mAh Non-removable Si/C Li-Ion Battery
Fast Battery Charging 90W wired, PD
Reverse wired
Bypass charging
General Info
Display
| Type | QHD+ LTPO OLED Screen, 144Hz, HDR10+, Dolby Vision, 7000 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.82 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels |
| Pixel Density | 504 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| Processor | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M), Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 829 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB, 512 GB, 512 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8 (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1/3.1", AF Auxiliary lens HDR, Panorama, Pantone Validated Colour And Skin Tones |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.2, 22mm (wide) 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 90W wired, PD Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 8000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)