Meizu MX quad-core Specs
Key Specifications
- 4.0 inches (640 x 960 pixels, 288 ppi) Display
- Quad-core Cortex-A9, Exynos Processor
- Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich)
- Internal storage 32/64 GB storage, 1 GB RAM
- 8 MP primary camera with LED flash
- VGA front facing camera
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 1700 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | ASV capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.0 inches [Similar] |
| Resolution | 640 x 960 pixels |
| Pixel Density | 288 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 62.24% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Processor | Quad-core Cortex-A9, Exynos |
| GPU | Mali-400MP [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32/64 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 12 |
| 3G | HSDPA 21.6 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP, EDR |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB (MHL) v2.0, USB On-the-go support |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
User Memory
| Internal | 32/64 GB storage, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 1700 mAh |
| Stand by | |
| Talk Time |
.jpg)