ZTE V9 Specs
Key Specifications
- 7.0 inches WVGA Display (480 x 800 pixels, 133 ppi)
- Android OS, v2.1 (Eclair), upgradable to v2.2
- Internal storage 512 MB ROM, 512 MB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32GB
- 3.15 MP primary camera with
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 3400 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | TFT resistive touchscreen |
| Colors | 256K colors |
| Size | 7.0 inches [Similar] |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 133 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 66.31% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v2.1 (Eclair), upgradable to v2.2 |
| Processor | |
| GPU | |
| RAM | 512 MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 MB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | HSDPA 10.2Mbps, HSUPA 2.0Mbps |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP, EDR |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot (Android 2.2) |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 512 MB ROM, 512 MB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 3400 mAh |
| Stand by | Up to 500 hours |
| Talk Time |
.jpg)