Lemon P11 Specs
Key Specifications
- 4.0 inches WVGA Display (480 x 800 pixels, 233 ppi)
- 1 GHz Processor
- Android OS, v2.3 (Gingerbread)
- Internal storage 256 MB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 2 MP primary camera
- VGA front facing camera
- Dual SIM, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 1500 mAh Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | TFT touchscreen |
| Colors | 262K colors |
| Size | 4.0 inches [Similar] |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 57.49% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v2.3 (Gingerbread) |
| Processor | 1 GHz [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 256 MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | N/A |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | No |
| Bluetooth | Yes, 2.1 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes |
| GPS | No |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 256 MB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 1500 mAh |
| Stand by | Up to 140 hours |
| Talk Time | Up to 7 hours |
.jpg)