Lava X11 Specs
Key Specifications
- 5.0 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 294 ppi)
- Quad-core 1.5 GHz Processor
- Android OS, v5.1 (Lollipop), planned upgrade to v6.0 (Marshmallow)
- Internal storage 8 GB, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 8 MP primary camera with LED flash
- 5 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2500 mAh Li-Po Battery
General Info
| Phone | Lava X11 |
| Manufacturer |
|
| Announced | February 2016 |
| Status | Available - February 2016 |
| Price | Rs. 6,749 ($99.25) [Similarly Priced] |
| Colors | White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 145.5 x 72 x 8.5 mm (5.73 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| 2G Network | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Messaging |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 65.66% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop), planned upgrade to v6.0 (Marshmallow) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | v4.0 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 8 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Po Battery |
| Capacity | 2500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)