Karbonn Titanium Wind W4 Specs
Key Specifications
- 4.0 inches WVGA Display (480 x 800 pixels, 233 ppi)
- Quad-core 1.2 GHz, Qualcomm Snapdragon 200 Processor
- Microsoft Windows Phone 8.1
- Internal storage 4 GB, 512 MB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 128 GB
- 5 MP primary camera with LED Flash
- VGA front facing camera
- 3G, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 1950 mAh Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Karbonn Titanium Wind W4 |
| Manufacturer |
|
| Announced | September 2014 |
| Status | Coming Soon - September 2014 |
| Price | Rs. 4,599 ($67.63) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | - |
| Weight | - |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| Messaging |
Display
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.0 inches [Similar] |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz, Qualcomm Snapdragon 200 [Similar] |
| GPU | Adreno 302 [Similar] |
| RAM | 512 MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 4 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Up to 236.8 kbps |
| 3G | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM Radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 1950 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)