Karbonn K9 Viraat Specs
Key Specifications
- 5.5 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 267 ppi)
- Quad-core 1.3 GHz Processor
- Android OS, v6.0.1 (Marshmallow)
- Internal storage 8 GB, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 64 GB
- 5 MP primary camera with LED flash
- 2 MP front facing camera
- 3G, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2800 mAh Li-Ion Battery
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Karbonn K9 Viraat |
| Manufacturer |
|
| Announced | August 2016 |
| Status | Available - August 2016 |
| Price | Rs. 4,199 ($63.22) [Similarly Priced] |
| Colors | Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | - |
| Weight | - |
| 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 TD-SCDMA 1880 / 2010 |
| Messaging |
Display
| Type | IPS capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.5 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 267 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v6.0.1 (Marshmallow) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 64 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSPA, TD-SCDMA |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 64 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 2800 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 4,199