Intex Aqua Trend Lite Specs
Key Specifications
- 5.0 inches FWVGA Display (480 x 854 pixels, 196 ppi)
- Quad-core 1.25 GHz, MediaTek MT6737M Processor
- Android OS, v6.0 (Marshmallow)
- Internal storage 8 GB, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 5 MP primary camera with LED flash
- 2 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2600 mAh Li-Po Battery
General Info
| Phone | Intex Aqua Trend Lite |
| Manufacturer |
|
| Announced | March 2017 |
| Status | Available - March 2017 |
| Price | Rs. 5,690 ($87.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Blue, Champagne Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 146.6 x 73 x 11.5 mm (5.77 x 2.87 x 0.45 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM Type | Dual-SIM |
| 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 TD-SCDMA 1880 / 2010 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| Messaging | |
| Notification LED | No |
Display
| Type | TN capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | FWVGA, 480 x 854 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 64.33% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Processor | Quad-core 1.25 GHz, MediaTek MT6737M [Similar] |
| GPU | Mali-720MP2 [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, TD-SCDMA, LTE, TD-LTE, VoLTE |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Po Battery |
| Capacity | 2600 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)