Infinix S5 Lite Specs
Key Specifications
- 6.6 inches (720 x 1600 pixels, 266 ppi) Display
- Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53, Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 64 GB, 4 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB (dedicated slot)
- 16 MP primary camera with Quad-LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 4000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Infinix S5 Lite |
| Manufacturer |
|
| Announced | October 2019 |
| Status | Coming Soon - October 2019 |
| Price | Rs. 7,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Quetzal Cyan, Violet |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164 x 76 x 7.9 mm (6.46 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.6 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixel Density | 266 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.28% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53, Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) [Similar] |
| GPU | PowerVR GE8320 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 7,999