Infinix Note 50x Specs
Key Specifications
- 6.67 inches (720 x 1600 pixels, 263 ppi) Display
- Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7300 Ultimate (4 nm) Processor
- Android 15, up to 2 major Android upgrades
- Internal storage 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 2.2
- Expandable storage with microSDXC (uses shared SIM slot)
- 50 MP primary camera with Dual-LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Wi-Fi, FM Radio
- 5500 mAh Non-removable Li-ion Battery
Fast Battery Charging 45W wired
10W reverse wired
Bypass Charging
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Infinix Note 50x |
| Manufacturer |
|
| Announced | March 2025 |
| Status | Coming Soon - April 2025 |
| Price | Rs. 11,499 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Titanium Gray, Enchanted Purple, Sea Breeze Green, Sunset Spice Pink |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165.4 x 76.4 x 8.0 mm or 8.2 mm (6.51 x 3.01 x 0.31 in or 0.32 in) |
| Weight | 195.4 g or 198.9 g (6.88.0.14 oz or 6.98.0.32 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 42, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) RGB notification light (on the back) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type | HD+ IPS LCD Screen, 120Hz, 560 Nits (typ) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixel Density | 263 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.03% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades |
| User Interface | XOS 15 |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7300 Ultimate (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 6 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB, 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 45W wired 10W reverse wired Bypass Charging |
| Capacity | 5500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 11,499