HTC Desire 12+ Specs
Key Specifications
- 6.0 inches (720 x 1440 pixels, 268 ppi) Display
- Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53, Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 Processor
- Android 8.0 (Oreo)
- Internal storage 32 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 400 GB (uses SIM 2 slot)
- Dual 13 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi
- 2965 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | HTC Desire 12+ |
| Manufacturer |
|
| Announced | March 2018 |
| Status | Coming Soon - April 2018 |
| Price | Rs. 16,000 ($250.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, Silver, Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.2 x 76.6 x 8.4 mm (6.23 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 157.5 g (5.54.0.18 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
| Notification LED | Yes |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.0 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Pixel Density | 268 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 76.85% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Processor | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53, Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 [Similar] |
| GPU | Adreno 506 [Similar] |
| RAM | 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 400 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 400 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 2965 mAh |
| Stand by | Up to 522 hours (3G) |
| Talk Time | Up to 26 hours (3G) |
.jpg)