Honor 8C Specs
Key Specifications
- 6.26 inches (720 x 1520 pixels, 269 ppi) Display
- Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver), Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) Processor
- Android 8.1 (Oreo)
- Internal storage 32/64 GB, 4 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB (dedicated slot)
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi
- 4000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 10W
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Honor 8C |
| Manufacturer |
|
| Announced | October 2018 |
| Status | Available - October 2018 |
| Price | Rs. 10,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Midnight Black, Aurora Blue, Platinum Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 157.2 x 76 x 0 mm (6.19 x 2.99 x 0 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.26 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1520 pixels |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 81.67% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| User Interface | EMUI 8.2 |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver), Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 506 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32/64 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 32/64 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 10W |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 10,999