Honor 6X Specs
Key Specifications
- 5.5 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 401 ppi)
- Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53), HiSilicon Kirin 655 Processor
- Android OS, v6.0 (Marshmallow)
- Internal storage 32/64 GB, 3/4 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 128 GB
- Dual 12 MP primary camera with LED flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 3340 mAh Non-removable Battery
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Honor 6X |
| Other Names | Honor 6X 2016, Huawei GR5 2017 |
| Manufacturer |
|
| Announced | October 2016 |
| Status | Available - October 2016 |
| Price | Rs. 12,999 ($249.99) [Similarly Priced] |
| Colors | Gold, Gray, Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 150.9 x 72.6 x 8.2 mm (5.94 x 2.86 x 0.32 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM Type | Dual SIM Hybrid (Nano SIM + Nano SIM, or Nano SIM + microSD Card) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor - Metal Body - Dual Cameras - 2.5D Curved Glass |
| Notification LED | Yes |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.5 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 75.94% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| User Interface | EMUI 4.1 |
| Processor | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53), HiSilicon Kirin 655 [Similar] |
| GPU | Mali-T830 MP2 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32/64 GB, 3/ |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps, VoLTE |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 32/64 GB, 3/4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Battery |
| Capacity | 3340 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 12,999