Honor 10 Lite Specs
Key Specifications
- 6.21 inches (1080 x 2340 pixels, 415 ppi) Display
- Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53), Hisilicon Kirin 710 (12 nm) Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 64/128 GB, 4/6 GB RAM or 64 GB, 3/4 GB RAM or 32 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 512 GB (uses SIM 2 slot)
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 24 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 3400 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 10W
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Honor 10 Lite |
| Manufacturer |
|
| Announced | November 2018 |
| Status | Available - November 2018 |
| Price | Rs. 12,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Midnight Black, Sky Blue, Sapphire Blue, White, Red |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 154.8 x 73.6 x 8 mm (6.09 x 2.9 x 0.31 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.21 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 415 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.09% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | EMUI 9 |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53), Hisilicon Kirin 710 (12 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G51 MP4 [Similar] |
| RAM | 3 GB, 4 GB, 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64/128 GB, 64 GB, 32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 512 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| WI-FI |
Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot - Global Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot - China |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 64/128 GB, 4/6 GB RAM or 64 GB, 3/4 GB RAM or 32 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 512 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 10W |
| Capacity | 3400 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 17,990