Gionee Marathon M5 Plus Specs
Key Specifications
- 6.0 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 368 ppi)
- Octa-core, Mediatek MT6753 Processor
- Android OS, v5.1 (Lollipop)
- Internal storage 64 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 128 GB
- 13 MP primary camera with LED flash
- 5 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 5020 mAh Non-removable Li-Po Battery
General Info
| Phone | Gionee Marathon M5 Plus |
| Manufacturer |
|
| Announced | December 2015 |
| Status | Available - December 2015 |
| Price | Rs. 26,999 ($397.04) [Similarly Priced] |
| Colors | White, Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160.9 x 81.2 x 8.4 mm (6.33 x 3.2 x 0.33 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging |
Display
| Type | AMOLED capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.0 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 368 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 75.61% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Processor | Octa-core, Mediatek MT6753 |
| GPU | - |
| RAM | 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 64 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 5020 mAh |
| Stand by | Up to 829 hours |
| Talk Time | Up to 53 hours |
.jpg)