Gionee A1 Lite Specs
Key Specifications
- 5.3 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 277 ppi)
- Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53, Mediatek MT6753 Processor
- Android OS, v7.0 (Nougat)
- Internal storage 32 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB (uses SIM 2 slot)
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 20 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 4000 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Gionee A1 Lite |
| Manufacturer |
|
| Announced | June 2017 |
| Status | Available - June 2017 |
| Price | Rs. 16,800 ($260.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | - |
| Weight | - |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
| Notification LED | Yes |
Display
| Type | Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.3 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 277 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v7.0 (Nougat) |
| Processor | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53, Mediatek MT6753 [Similar] |
| GPU | Mali-T720 MP2 [Similar] |
| RAM | 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)