Dell Aero Specs
Key Specifications
- 3.5 inches (360 x 640 pixels, 210 ppi) Display
- Marvell PXA310 624 MHz Processor
- Android OS, v1.5 (Cupcake), upgradable
- Internal storage
- Expandable storage with microSD card up to 32GB card 2GB included
- 5 MP primary camera with LED flash
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 1000 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Colors | 256K colors |
| Size | 3.5 inches [Similar] |
| Resolution | 360 x 640 pixels |
| Pixel Density | 210 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 47.72% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v1.5 (Cupcake), upgradable |
| Processor | Marvell PXA310 624 MHz [Similar] |
| GPU | |
| RAM | N/A |
| Int. Memory | N/A |
| Ext. Memory | microSD, up to 32GB, 2GB included |
Camera
Connectivity
| GPRS | Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 10, 236.8 kbps |
| 3G | HSDPA 3.6 Mbps |
| Bluetooth | Yes v2.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g |
| USB | Yes, miniUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML, Adobe Flash Lite |
User Memory
| Internal | |
| Expandable Storage | microSD, up to 32GB, 2GB included |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 1000 mAh |
| Stand by | Up to 400 hours |
| Talk Time | Up to 5 hours |
.jpg)