BlackBerry Leap Specs
Key Specifications
- 5.0 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 294 ppi)
- Dual-core 1.5 GHz Krait, Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus Processor
- BlackBerry OS 10.3.1
- Internal storage 16 GB, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 128 GB
- 8 MP primary camera with LED flash
- 2 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2800 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | BlackBerry Leap |
| Manufacturer |
|
| Announced | March 2015 |
| Status | Available - April 2015 |
| Price | Rs. 20,900 ($307.35) [Similarly Priced] |
| Colors | Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 144 x 72.8 x 9.5 mm (5.67 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 170 g (6 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - North America HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| 4G Network |
LTE 700 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 / 2600 (Bands 1, 2, 4, 5, 7, 13, 17) - North America |
| Messaging |
Display
| Type | Capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 65.62% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | BlackBerry OS 10.3.1 |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Krait, Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus [Similar] |
| GPU | Adreno 305 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, EDR, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 2800 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | Up to 25 hours |
.jpg)