BlackBerry Key2 Specs
Key Specifications
- 4.5-inches (1080 x 1620 pixels, -) Display
- Quad 2.2GHz Kryo 260 + Quad 1.8GHz Kryo 260, Snapdragon 660 Processor
- Android 8.1 (Oreo)
- Internal storage 64/128 GB, 6 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 2 TB (uses SIM 2 slot)
- Dual 12 MP primary camera with Dual-tone Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 3500 mAh Li-ion Non-removable Battery
General Info
| Phone | BlackBerry Key2 |
| Other Names | BBF100-1 (EU, Africa, AU); BBF100-2 (Canada, US, LATAM); BBF100-6 (ME, APAC, India); BBF100-4 (China), BlackBerry Athena |
| Manufacturer |
|
| Announced | June 2018 |
| Status | Available - June 2018 |
| Price | Rs. 43,500 ($649.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 151.4 x 71.8 x 8.5 mm (5.96 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
Physical Keyboard Series 7000 Aluminium |
| Notification LED | Yes |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Gorilla Glass 3 protection |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.5-inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 1620 pixels |
| Pixel Density | - |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Processor | Quad 2.2GHz Kryo 260 + Quad 1.8GHz Kryo 260, Snapdragon 660 [Similar] |
| GPU | Adreno 512 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64/128 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 2 TB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, TD-SCDMA, LTE, TD-LTE, VoLTE |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 64/128 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 2 TB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Infrared Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-ion Non-removable Battery |
| Capacity | 3500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)