BlackBerry Curve 9320 Specs
Key Specifications
- 2.44 inches (320 x 240 pixels, 164 ppi) Display
- BlackBerry OS
- Internal storage 512 MB ROM, 512 MB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32GB
- 3.15 MP primary camera with LED flash
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 1450 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | TFT |
| Colors | 65K colors |
| Size | 2.44 inches [Similar] |
| Resolution | 320 x 240 pixels |
| Pixel Density | 164 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 28.17% |
| Multi-Touch | No |
Hardware and OS
| OS | BlackBerry OS |
| Processor | |
| GPU | |
| RAM | 512 MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 MB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 512 MB ROM, 512 MB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | Yes |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 1450 mAh |
| Stand by | Up to 432 hours |
| Talk Time | Up to 7 hours |
.jpg)