BlackBerry 9720 Specs
Key Specifications
- 2.8 inches (480 x 360 pixels, 214 ppi) Display
- 806 MHz Tavor MG1 Processor
- BlackBerry OS 7.1
- Internal storage 512 MB ROM, 512 MB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 5 MP primary camera with LED flash
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 1450 mAh Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | IPS capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 2.8 inches [Similar] |
| Resolution | 480 x 360 pixels |
| Pixel Density | 214 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 32.35% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | BlackBerry OS 7.1 |
| Processor | 806 MHz Tavor MG1 [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 512 MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 MB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 512 MB ROM, 512 MB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 1450 mAh |
| Stand by | Up to 432 hours |
| Talk Time | Up to 7 hours |
.jpg)