Asus Transformer Pad TF300T Specs
Key Specifications
- 10.1 inches WXGA Display (1280 x 800 pixels, 149 ppi)
- Quad-core 1.2 GHz Cortex-A9, Nvidia Tegra 3 T30L Processor
- Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich)
- Internal storage 16/32 GB storage, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 8 MP primary camera
- 1.2 MP front facing camera
- GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- Non-removable Li-Po battery (22 Wh)
General Info
Display
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 10.1 inches [Similar] |
| Resolution | WXGA, 1280 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 149 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 62.58% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A9, Nvidia Tegra 3 T30L [Similar] |
| GPU | ULP GeForce [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16/32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with EDR |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| USB | Yes, v2.0 |
| GPS | Yes |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
User Memory
| Internal | 16/32 GB storage, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po battery (22 Wh) |
| Capacity | - |
| Stand by | - |
| Talk Time | Up to 10 hours |
.jpg)