Asus ROG Phone 5 Pro Specs
Key Specifications
- 6.78 inches (1080 x 2448 pixels, 395 ppi) Display
- Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680), Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm) Processor
- Android 11
- Internal storage 512 GB, 16 GB RAM UFS 3.1
- 64 MP primary camera with LED Flash
- 24 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 6000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 65W
Power Delivery 3.0
Quick Charge 5
Reverse charging 10W
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Asus ROG Phone 5 Pro |
| Manufacturer |
|
| Announced | 2021, March 10 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2021, March |
| Price | Rs. 69,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Phantom Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 172.8 x 77.3 x 10.3 mm (6.8 x 3.04 x 0.41 in) |
| Weight | 238 g (8.4 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 - Version A / 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 - Version B, Version C |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA - Version A / 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA - Version B, Version C |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) RGB light panel (on the back) Pressure sensitive zones (Gaming triggers) DTS:X stereo speakers (2 dedicated amplifiers) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 144Hz Refresh Rate HDR10+ 800 nits (typ), 1200 nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus |
| Colors | 1B Colour |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2448 pixels |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 81.84% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | ROG UI |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680), Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 660 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 13 MP + 5 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 11mm, 125˚ (ultrawide) 5 MP, f/2.0, (macro) HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
24 MP, f/2.0, 27mm (wide), 0.9µm Panorama, HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.1 (side), USB Type-C 2.0 (bottom), accessory connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, GNSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 65W Power Delivery 3.0 Quick Charge 5 Reverse charging 10W |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 69,999