Asus 8z Specs
Key Specifications
- 5.9 inches (1080 x 2400 pixels, 446 ppi) Display
- Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680), Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) Processor
- Android 11
- Internal storage 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 64 MP primary camera with LED Flash
- 12 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 4000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 30W, 60% in 25 min, 100% in 80 min (advertised)
USB Power Delivery 3.0
Reverse charging
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Asus 8z |
| Manufacturer |
|
| Announced | 2022, Feb 28 |
| Status | Available. Released 2021, March 7 |
| Price | Rs. 42,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Obsidian Black, Horizon Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 148 x 68.5 x 8.9 mm (5.83 x 2.7 x 0.35 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42 - International |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 77, 78 SA/NSA - International |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ Super AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+ 700 nits (HBM), 1100 nits (peak) Corning Gorilla Glass Victus |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.9 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 446 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 82.92% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | ZenUI 8 |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680), Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 660 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 112˚, 14mm (ultrawide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR |
| Front Camera |
12 MP, f/2.5, 28mm (standard), 1/2.93", 1.22µm, dual pixel PDAF 4K@30fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 30W, 60% in 25 min, 100% in 80 min (advertised) USB Power Delivery 3.0 Reverse charging |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 42,999