Samsung I5500 Galaxy 5 Specs
Key Specifications
- 2.8 inches (240 x 320 pixels, 143 ppi) Display
- 600 MHz Processor
- Android OS, v2.1 (Eclair), upgradable to v2.2 (Froyo)
- Internal storage 170 MB
- Expandable storage with microSD card up to 16 GB card 1 GB included
- 2 MP primary camera with
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 1200 mAh Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 2.8 inches [Similar] |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Pixel Density | 143 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 40.06% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v2.1 (Eclair), upgradable to v2.2 (Froyo) |
| Processor | 600 MHz [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | N/A |
| Int. Memory | 170 MB |
| Ext. Memory | microSD, up to 16 GB, 1 GB included |
Camera
Connectivity
| GPRS | Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 10, 236.8 kbps |
| 3G | HSDPA 7.2 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot (Android 2.2) |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 170 MB |
| Expandable Storage | microSD, up to 16 GB, 1 GB included |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 1200 mAh |
| Stand by |
Up to 521 hours (2G) Up to 375 hours (3G) |
| Talk Time |
Up to 9 hours 30 mins (2G) Up to 6 hours 30 mins (3G) |
.jpg)