Alcatel One Touch Idol Mini Specs
Key Specifications
- 4.3 inches FWVGA Display (480 x 854 pixels, 228 ppi)
- Dual-core 1.3 GHz Processor
- Android OS, v4.2 (Jelly Bean)
- Internal storage 4 GB, 512 MB RAM (Singlel SIM)/ 8 GB, 512 MB RAM (Dual SIM)
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB (only single SIM version)
- 5 MP primary camera with LED flash
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
General Info
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.3 inches [Similar] |
| Resolution | FWVGA, 480 x 854 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 228 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 64.56% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 512 MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 4 GB, /8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB (only single SIM version) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM (Singlel SIM)/ 8 GB, 512 MB RAM (Dual SIM) |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB (only single SIM version) |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | - |
| Capacity | - |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)