HP Elite x360 830 G11 (A90E0PT) Laptop (Core Ultra 7/32 GB/1 TB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Professional
- DIMENSION: 300 x 216.1 x 16.2 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.31 Kg
General Info
| Name | HP Elite x360 830 G11 (A90E0PT) Laptop (Core Ultra 7/32 GB/1 TB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | Elite x360 830 G11 (A90E0PT) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | April 2024 |
| Colors | Natural Silver |
| Dimension | 300 x 216.1 x 16.2 mm (11.81 x 8.51 x 0.64 in) |
| Weight | 1.31 Kg (46.21 oz) |
| Operating System | Windows 11 Professional |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core Ultra 7 - 155H |
| Total Cores | 16 |
| CPU Speed | Upto 4.8 GHz |
| Cache | 24 MB |
| Motherboard Chipset |
Display
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Pixel Density | 170 ppi |
| Display Type | IPS LED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Diagonal WUXGA (1920 x 1200), 1000 Nits, 100% sRGB, HP Sure View Reflect Integrated Privacy Screen |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Arc |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 32 GB |
| Type | LPDDR5x |
| Clock Speed | 7500 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes, 5 MP |
| Speakers | Dual speakers, Poly Studio, DTS:X Ultra, HP Audio Boost |
| Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 56 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65 W USB Type-C power adapter |
.jpg)