ZTE nubia Z60S Pro Specs
ZTE nubia Z60S Pro Android Smartphone was launched in July 2024. It is running on the Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) processor with Adreno 740 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The ZTE nubia Z60S Pro has a 6.8 inches, 1260 x 2800 pixels AMOLED display with a pixel density of 452 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the ZTE nubia Z60S Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, Wi-Fi and Bluetooth too.
The ZTE nubia Z60S Pro runs on Android 14 and all this is powered by a 5100 mAh battery. It measures 163.6 x 76 x 8.7 mm (height x width x thickness) with a total weight of 220 grams including battery.
General Info
| Phone | ZTE nubia Z60S Pro |
| Manufacturer | ZTE |
| Announced | July 2024 |
| Status | Coming Soon - August 2024 |
| Colors | Black, Aqua, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.6 x 76 x 8.7 mm (6.44 x 2.99 x 0.34 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate, 1200 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 452 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.60% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | MyOS 14.5 |
| Processor | Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 740 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Dual-tone Flash |
| Features |
50 MP, f/1.6, 35mm (standard), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4.4", 1.0µm, PDAF, optical zoom 50 MP, f/2.0, 13mm, 125˚ (ultrawide), 1/2.88", 0.61µm, AF HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p, gyro-EIS, 10-bit |
| Front Camera |
16 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| GPS | GPS (L1+L2+L5), GLONASS (G1+G5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 80W wired |
| Capacity | 5100 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |