ZTE nubia Z60 Ultra Specs
ZTE nubia Z60 Ultra Android Smartphone was launched in December 2023. It is running on the Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 750 GPU. The phone has 24 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The ZTE nubia Z60 Ultra has a 6.8 inches, 1116 x 2480 pixels AMOLED display with a pixel density of 400 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 12 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the ZTE nubia Z60 Ultra as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The ZTE nubia Z60 Ultra runs on Android 14 and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 164 x 76.4 x 8.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 246 grams including battery.
General Info
| Phone | ZTE nubia Z60 Ultra |
| Manufacturer | ZTE |
| Announced | December 2023 |
| Status | Coming Soon - December 2023 |
| Colors | Black, Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164 x 76.4 x 8.8 mm (6.46 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 246 g (8.68 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - China |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA - International 1, 3, 5, 8, 28, 41, 78 SA/NSA - China |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+, 1500 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1116 x 2480 pixels |
| Pixel Density | 400 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.07% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | MyOS 14 |
| Processor | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 5x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520), Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 750 [Similar] |
| RAM | 24 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 64 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | Dual-tone Flash |
| Features |
50 MP, f/1.6, 35mm (standard), 1/1.49", 1.0µm, PDAF, Laser AF, OIS 64 MP, f/3.3, 85mm (periscope telephoto), 1/2", PDAF, OIS, 3.3x optical zoom (vs. 26mm cam) 50 MP, f/1.8, 18mm, 100˚ (ultrawide), 1/1.55", PDAF, OIS Ring-LED, Panorama, HDR |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10, 10‑bit video |
| Front Camera |
12 MP, under display - International model 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 1.22µm, under display - China model HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1+L2+L5), GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 24 GB RAM or 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 80W wired, PD3.0, QC4 |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |