ZTE nubia RedMagic Nova Specs
ZTE nubia RedMagic Nova Android Tablet was launched in September 2024. It is running on the Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 750 (1 GHz) GPU. The phone has 24 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The ZTE nubia RedMagic Nova has a 10.9 inches, 1800 x 2880 pixels IPS display with a pixel density of 312 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 20 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the ZTE nubia RedMagic Nova. It is a single SIM smartphone with support for Bluetooth too.
The ZTE nubia RedMagic Nova runs on Android 14 and all this is powered by a 10100 mAh battery. It measures 253.3 x 164.6 x 7.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 530 grams including battery.
General Info
| Phone | ZTE nubia RedMagic Nova |
| Manufacturer | ZTE |
| Announced | September 2024 |
| Status | Available - September 2024 |
| Colors | Cyclone, Snowfall |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 253.3 x 164.6 x 7.3 mm (9.97 x 6.48 x 0.29 in) |
| Weight | 530 g (18.7 oz) |
| SIM Type | No |
| 2G Network | N/A |
| 3G Network | N/A |
| 4G Network | N/A |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) RGB light on the back Built-in cooling fan (Illuminated) Aviation-grade aluminum frame |
Display
| Type |
QHD+ IPS LCD Screen 144Hz Refresh Rate, 550 Nits |
| Colors | 16M colors |
| Size | 10.9 inches [Similar] |
| Resolution | 1800 x 2880 pixels |
| Pixel Density | 312 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 82.41% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | Redmagic OS 9.5 |
| Processor | 8-core (1x3.4GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520), Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) [Similar] |
| RAM | 24 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G & 4G | N/A |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Yes |
| USB | USB Type-C, video output, magnetic connector pins |
| GPS | No |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 24 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 120W wired, 50% in 15 min, 100% in 45 min |
| Capacity | 10100 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |