ZTE nubia RedMagic 9 Pro Specs
ZTE nubia RedMagic 9 Pro Android Smartphone was launched in November 2023. It is running on the Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 750 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The ZTE nubia RedMagic 9 Pro has a 6.8 inches, 1116 x 2480 pixels AMOLED display with a pixel density of 400 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the ZTE nubia RedMagic 9 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG and Wi-Fi too.
The ZTE nubia RedMagic 9 Pro runs on Android 14 and all this is powered by a 6500 mAh battery. It measures 163.98 × 76.35 × 8.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 229 grams including battery.
General Info
| Phone | ZTE nubia RedMagic 9 Pro |
| Manufacturer | ZTE |
| Announced | November 2023 |
| Status | Available - November 2023 |
| Colors | Black, Black/Transparent, Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.98 × 76.35 × 8.9 mm (6.46 × 3.01 × 0.35 in) |
| Weight | 229 g (8.08 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Pressure sensitive zones (520Hz touch-sensing) Built-in cooling fan Aviation aluminum middle frame |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate 1600 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1116 x 2480 pixels |
| Pixel Density | 400 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | Redmagic OS 9 |
| Processor | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 5x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520), Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 750 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector, DisplayPort |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 80W wired, PD3.0 |
| Capacity | 6500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |