ZTE nubia RedMagic 10SPro+ Specs
ZTE nubia RedMagic 10SPro+ Android Smartphone was launched in May 2025. It is running on the Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) processor with Adreno 830 (1200 MHz) GPU. The phone has 24 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The ZTE nubia RedMagic 10SPro+ has a 6.85 inches, 1216 x 2688 pixels AMOLED display with a pixel density of 431 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the ZTE nubia RedMagic 10SPro+ as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The ZTE nubia RedMagic 10SPro+ runs on Android 15 and all this is powered by a 7500 mAh battery. It measures 163.4 x 76.1 x 8.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 229 grams including battery.
General Info
| Phone | ZTE nubia RedMagic 10SPro+ |
| Manufacturer | ZTE |
| Announced | May 2025 |
| Status | Available - May 2025 |
| Colors | Dark Knight, White Knight, Transparent Silver Deuterium, Transparent Dark Knight |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.4 x 76.1 x 8.9 mm (6.43 x 3 x 0.35 in) |
| Weight | 229 g (8.08 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Pressure sensitive zones (520Hz touch-sensing) Built-in cooling fan Aviation aluminum middle frame RGB LED light (on the back) IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 144Hz, 2000 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.85 inches [Similar] |
| Resolution | 1216 x 2688 pixels |
| Pixel Density | 431 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.29% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | Redmagic OS 10.5 |
| Processor | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M), Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) [Similar] |
| RAM | 24 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 13mm (ultrawide), 1/2.88", 0.61µm, AF 2 MP HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Front Camera |
16 MP, f/2.0, (wide), 1/2.77", under display HDR 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, OTG, accessory connector, DisplayPort |
| GPS | GPS (L1+L2+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 24 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM UFS 4.1 Pro |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 120W wired, 100% in 35 min |
| Capacity | 7500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |