ZTE nubia RedMagic 10 Air Specs
ZTE nubia RedMagic 10 Air Android Smartphone was launched in April 2025. It is running on the Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 750 GPU. The phone has 16 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The ZTE nubia RedMagic 10 Air has a 6.8 inches, 1116 x 2480 pixels AMOLED display with a pixel density of 400 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the ZTE nubia RedMagic 10 Air as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, infrared sensor, ambient light sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The ZTE nubia RedMagic 10 Air runs on Android 15 and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 164.3 x 76.6 x 7.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 205 grams including battery.
General Info
| Phone | ZTE nubia RedMagic 10 Air |
| Manufacturer | ZTE |
| Announced | April 2025 |
| Status | Available - April 2025 |
| Colors | Twilight (Black), Hailstone (White), Flare (Orange) |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.3 x 76.6 x 7.9 mm (6.47 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Pressure sensitive zones (520Hz touch-sensing) Aviation aluminum middle frame IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh rate, 1600 Nits (peak) Unspecified |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1116 x 2480 pixels |
| Pixel Density | 400 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.67% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | Redmagic OS 10 |
| Processor | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520), Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 750 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.5", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/2.88", 0.61µm HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Front Camera |
16 MP, f/2.0, (wide), 1/2.77", 1.12µm, under display HDR Video - 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L2+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Infrared Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 80W wired, 100% in 52 min |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |