ZTE nubia Music Specs
Detailed Specifications
General Info
| Phone | ZTE nubia Music |
| Manufacturer | ZTE |
| Announced | February 2024 |
| Status | Coming Soon - Q1 2024 |
| Colors | Yellow; other colors |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | - |
| Weight | - |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.6 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Pixel Density | 267 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| Processor | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55), Unisoc SC9863A (28nm) [Similar] |
| GPU | IMG8322 [Similar] |
| RAM | 128GB 4GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | N/A |
| Ext. Memory | Unspecified |
Camera
Connectivity
| GPRS | |
| EDGE | |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS |
| Browser |
User Memory
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Expandable Storage | Unspecified |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Capacity | - |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |