ZTE Axon 11 4G Specs
ZTE Axon 11 4G Android Smartphone was announced in June 2020. It is running on the Mediatek MT6771 Helio P70 (12nm) processor with Mali-G72 MP3 GPU. The phone has 6 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The ZTE Axon 11 4G has a 6.47 inches, 1080 x 2340 pixels AMOLED display with a pixel density of 398 ppi. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 20 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the ZTE Axon 11 4G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, Wi-Fi and GPS too.
The ZTE Axon 11 4G runs on Android 10 and all this is powered by a 4000 mAh battery. It measures 159.2 x 73.4 x 7.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 168 grams including battery.
General Info
| Phone | ZTE Axon 11 4G |
| Manufacturer | ZTE |
| Announced | June 2020 |
| Status | Coming Soon - June 2020 |
| Colors | White, Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 159.2 x 73.4 x 7.9 mm (6.27 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 2628, 32(1500), 38(2600) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.47 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 398 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.08% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| User Interface | MiFavor 10 |
| Processor | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53), Mediatek MT6771 Helio P70 (12nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G72 MP3 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED dual-tone flash |
| Features |
48 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0μm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Ion battery Fast battery charging |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |