Xiaomi Redmi Pad Pro 5G Specs, Price
Xiaomi Redmi Pad Pro 5G Android Tablet was launched in May 2024. It is priced in India at Rs. 24999, running on the Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) processor with Adreno 710 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Redmi Pad Pro 5G has a 12.1 inches, 1600 x 2560 pixels IPS display with a pixel density of 249 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 8 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a magnetic field sensor (compass) present on the Redmi Pad Pro 5G as well, along with a gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G and Wi-Fi too.
The Redmi Pad Pro 5G runs on Android 14 and all this is powered by a 10000 mAh battery. It measures 280 x 181.9 x 7.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 566 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi Pad Pro 5G |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | May 2024 |
| Status | Available - May 2024 |
| Price | Rs. 24,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Dark Gray |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 280 x 181.9 x 7.5 mm (11.02 x 7.16 x 0.3 in) |
| Weight | 566 g (19.97 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features | Stylus support (magnetic) |
Display
| Type |
QHD+ IPS LCD Screen 120Hz Refresh Rate, Dolby Vision, 600 Nits Corning Gorilla Glass 3 Protections |
| Colors | 16M colors |
| Size | 12.1 inches [Similar] |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels |
| Pixel Density | 249 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.68% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | HyperOS |
| Processor | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 710 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 33W, PD3.0, QC3+ |
| Capacity | 10000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |