Xiaomi Redmi Note 9 Pro 5G Specs
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 5G Android Smartphone was launched in 2020, November 26. It is running on the Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm) processor with Adreno 619 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Redmi Note 9 Pro 5G has a 6.67 inches, 1080 x 2400 pixels IPS display with a pixel density of 395 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 108 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Redmi Note 9 Pro 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, Wi-Fi and GPS too.
The Redmi Note 9 Pro 5G runs on Android 10 and all this is powered by a 4820 mAh battery. It measures 165.4 x 76.8 x 9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 215 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi Note 9 Pro 5G |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | 2020, November 26 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, December |
| Colors | Gray, Blue, Red/Mint |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165.4 x 76.8 x 9 mm (6.51 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 41, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) |
Display
| Type |
IPS LCD Screen Corning Gorilla Glass 5 120Hz Refesh Rate HDR10 450 nits (typ) |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.37% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| User Interface | MIUI 12 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 570 & 6x1.8 GHz Kryo 570), Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 619 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 108 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED dual-tone flash |
| Features |
108 MP, f/1.75, 26mm (wide), 1/1.52", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front Camera |
16 MP, f/2.0 HDR, panorama 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 33W |
| Capacity | 4820 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |