Xiaomi Redmi Note 8 2021 Specs
Xiaomi Redmi Note 8 2021 Android Smartphone is not announced yet. It is running on the MediaTek Helio G85 (12nm) processor with Mali-G52 MC2 GPU. The phone has 6 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Redmi Note 8 2021 has a 6.3 inches, 1080 x 2340 pixels IPS display with a pixel density of 409 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Redmi Note 8 2021 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The Redmi Note 8 2021 runs on Android 11 and all this is powered by a 4000 mAh battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi Note 8 2021 |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Colors | Blue; other colours |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | - |
| Weight | - |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (rear-mounted) |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.3 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | MIUI 12 |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55), MediaTek Helio G85 (12nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G52 MC2 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
13 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm HDR, panorama 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM or 64 GB, 6 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 18W |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |