Xiaomi Redmi Note 15 Special Specs, Price
Xiaomi Redmi Note 15 Special Android Smartphone was launched in April 2026. It is priced in India at Rs. 19999, running on the Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 710 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Redmi Note 15 Special has a 6.77 inches, 1080 x 2392 pixels AMOLED display with a pixel density of 388 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 20 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Redmi Note 15 Special as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Redmi Note 15 Special runs on Android 15, up to 4 major Android upgrades and all this is powered by a 5800 mAh battery. It measures 164.0 x 75.4 x 7.4 mm or 7.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 178 grams or 182 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi Note 15 Special |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | April 2026 |
| Status | Coming Soon - April 2026 |
| Price | Rs. 19,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Crimson Reserve red, Carbon Black, Frosted White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.0 x 75.4 x 7.4 mm or 7.8 mm (6.46 x 2.97 x 0.29 in or 0.31 in) |
| Weight | 178 g or 182 g (6.28 oz or 6.42 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Drop resistant up to 1.7m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 120Hz 3840Hz PWM, 800 Nits (typ), 3200 Nits (peak) |
| Colors | 68B colors |
| Size | 6.77 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.53% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 4 major Android upgrades |
| User Interface | HyperOS 2 |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 710 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 45W wired 18W reverse wired |
| Capacity | 5800 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |