Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ 5G Specs
Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ 5G Android Smartphone was launched in August 2025. It is running on the Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) processor with Adreno 810 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Redmi Note 15 Pro+ 5G has a 6.83 inches, 1220 x 2772 pixels AMOLED display with a pixel density of 443 ppi. It has Asahi Dragontrail Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Redmi Note 15 Pro+ 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Redmi Note 15 Pro+ 5G runs on Android 15 and all this is powered by a 7000 mAh battery. It measures 163.3 x 78.3 x 7.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 211 grams including battery.
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ 5G |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Announced | August 2025 |
| Status | Available - August 2025 |
| Colors | Midnight Black, Smoky Purple, Sky Blue, Cedar White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.3 x 78.3 x 7.9 mm (6.43 x 3.08 x 0.31 in) |
| Weight | 211 g (7.44 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Manufacturer-rated water-resistance (up to 2m for 24 hours) IP69K |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate, 3840Hz PWM HDR10+, Dolby Vision, 3200 Nits (peak) Xiaomi Dragon Crystal Glass |
| Colors | 68B colors |
| Size | 6.83 inches [Similar] |
| Resolution | 1220 x 2772 pixels |
| Pixel Density | 443 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.95% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | HyperOS 2 |
| Processor | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520), Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 810 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.6, (wide), 1/1.55", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 2.5x (telephoto) 8 MP, 112˚ (ultrawide) HDR, Panorama |
| Video | 4K@24/30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
32 MP, (wide) HDR, panorama 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LDAC, LHDC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GALILEO (E1+E5a), GLONASS, QZSS (L1+L5), BDS (B1l+B1C+B2a) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 90W wired 22.5W reverse wired |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |